PF10030DM PROFLEX 100mm x 3mm x 16mm DPC Metal
Stock Code: PF10030DM
QuantityPrice Each
Quantity: - +
Proflex PF10030DM 100mm X 3mm X 16mm Metal Cutting Discs
For use on Mild Steel, Iron, Sheet Steel, High Grade Steel
All Abracs Grinding Discs are manufactured to European safety standards and marked with EN12413.
Proflex Grinding Discs are an incredibly good value product with an exceptional cost per cut ratio.
Disc size100mm
Disc thickness3mm
Abrasive max.RPM15,200rpm
Disc centre size16mm